Wing Chun.pl

Na domenę chun.pl natrafiłem w zasadzie przypadkiem na dropped. Domena sobie wygasała, więc z racji, przynajmniej dla mnie, atrakcyjnej nazwy, postanowiłem ją przechwycić. Jako, że nie miała wówczas ani PR, ani site, ani BL, toteż chętnych na nią było mało i udało się ją kupić dosłownie za grosze :)

Domena w sumie kupiona z myślą o postawieniu strony w temacie kung fu, myślałem o forum dla sportowców, może o blogu tematycznym, a skończyło się (póki co) na katalogu „mistrzów” :) Myślę, że to dopiero początek przygody z tą ciekawą domeną i zapewne w przyszłości powstaną kolejne serwisy/fora na subdomenach, np wing.chun.pl ;)

A propos obecnego katalogu Wing Chun, poza zasadami opisanymi w moim misternym regulaminie, warto również dodać, iż to jeden z nielicznych już mocnych katalogów, który nadal jest i będzie darmowy! Tendencja jest obecnie niestety taka, że niemal każdy, co ciekawszy katalog, z chwilą narodzenia, przeradza się w płatny. Wszak to dodatkowe źródło dochodu, ale czy na pewno warto ? Decyzję o wprowadzeniu płatności większość właścicieli zapewne motywuje tym, iż będzie mniej spamu i skutecznie ograniczy się dodawanie przez automaty. Ale z drugiej też strony, zniechęcimy wszystkich tych, co dodają tylko i wyłącznie wpisy darmowe, a takich osób jest ciągle bardzo dużo. Nie wprowadziłem płatności i ich wcześniej też nie miałem i mimo pojawienia się wielu konkurencyjnych automatów, muszę przyznać, że to całe zamieszanie wokół tematu pt. „automaty zabiją seoki” jest w sumie z palca wyssane. Bo kto chce mieć dobrego seoka, to go ma i tyle. Wcześniej był spam i jest spam, były dobre strony i są nadal dobre, kwestia najważniejsza, to umiejętne filtrowanie wpisów i blokowanie tych „złych”. Przy rozbudowanych filtrach antyspamowych, problemu w zasadzie nie ma, o którym tak wszyscy trąbią i który to się staje pretekstem, by seoki były płatne.

Wszak każdy robi jak uważa i jego to wola i własność, moje też zapewne będą kiedyś płatne, ale nie uważam, by roczny katalog miał ku temu powód. To jeszcze nie ten poziom skuteczności, by oczekiwać od każdego wpisu opłaty.  Sądzę, że progiem, ku temu, by katalog był płatny powinno być co najmniej 10 0o0-30 000 starannie przefiltrowanych wpisów/stron. Przy katalogach ogólnych może i więcej, gdyż dodań dobowych jest też znacznie więcej, niż w tematycznych. Ale to moje zdanie i moja słuszność.