Dziękuję Ci Pando!

Czyli o tym, jak google poprawia interneta 😉

Brzmi nieco przewrotnie, a rzecz tyczy się katalogów. Otóż rok poprzedni w moderacji katalogów był delikatnie rzecz ujmując koszmarny, podczas przeglądania więcej wywalałem, niż aktywowałem. Z prostej przyczyny. SPAM!

Wyraźnej poprawy dopatrzyłem się wraz z końcem roku 2013, zimą było już znacznie lepiej niż latem ubiegłego roku, a obecnie jest … no cóż, całkiem całkiem OK!

Być może zbiegło się parę różnych czynników, ale z mojej obserwacji wynika, że najważniejszym z nich jest jednak Panda! Czyli aktualizacja algorytmów w google, które to wpływają na pozycję witryn w wyszukiwarce. Wdrożono bardziej restrykcyjne zasady dotyczące witryn i ich linkowania, m.in. nieszczęsne pojęcie nienaturalnych linków czy też masowe wykluczanie linków w disavow, skutkiem czego pozycjonowanie stało się wręcz sztuką samą w sobie, pozycjonerzy ostrożniej pozyskują linki, a w samych zaś katalogach wpisy redagują dużo bardziej starannie – co naprawdę widać! Wszak po drodze przez Pandę musiałem nieco poprzestawiać konfigurację katalogów, m.in. wyeliminowałem linki w treści, do których najczęściej czepiało się google, ale koniec końcem – katalogowanie jest teraz „lepsze” niż kiedykolwiek!

Szczególnie widoczne jest to np w dwóch moich katalogach chun.pl oraz cej.pl, w których była „kilkutysięczna” kolejka w moderacji (o powodach takich opóźnień tłumaczyć nie będę, sprawa prywatna, aczkolwiek sytuacja wraca do normy, a za opóźnienia co najwyżej przepraszam). Obecnie jak rozładowuję tę „kolejkę”, to widać jak na dłoni kolosalną różnicę między wpisami z tamtego roku, a wpisami z tego roku. Panda Pandą, ale na tę sytuację ma na pewno też wpływ i parę innych parametrów, np:

  • spamy mają zazwyczaj krótką żywotność, domeny tego typu po jakimś czasie wygasają, czasem trudno je odróżnić od nieSPAMU, toteż przy braku kolejki, SPAM jeszcze działa i jest akceptowany, natomiast przy dużej kolejce, np po roku przestaje działać, stąd przy moderacji więcej wpisów z tego też faktu wylatuje z automatu…,
  • sam internet też ewoluuje, strony są coraz lepsze, ładniejsze, konkurencyjne, itp…,
  • katalogi mają coraz dokładniejsze filtry antyspamowe, coraz więcej blokują adresów ip i domen ze spamem, coraz więcej wyrażeń „niechcianych”  trafia w filtr, dzięki czemu nawet jeśli są próby dodania SPAMU, to są to próby nie udane, czego moderator na szczęście już nie doświadcza,
  • rośnie także renoma domen,
  • ważna jest dokładna moderacja; coraz więcej użytkowników jest przekonanych, że w takim, a takim katalogu SPAM nie przejdzie, a w innym może tak, stąd w tych, do których się nie udało nic SPAMowego zgłosić, jest też mniej prób dodania SPAMU,
  • inne różne, pomniejsze.

Tak, czy owak, sytuacja mnie cieszy, ponieważ katalogi zyskują na jakości, a ja mam mniej pracy. Konkludując także, warto w katalogu mieć kolejkę, bo po jakimś czasie dopiero część SPAMU się ujawnia, czego nie widać w sytuacji bez kolejki, chociaż z drugiej strony, kolejka nie może być za duża, ponieważ brak moderacji w krótkim czasie też zniechęca internautów do kolejnych wpisów…. szukać będę złotego środka.

Oby tak dalej, życzę sobie i Wam.