Własna strona www – od czego zacząć?

Tworzenie nowej strony internetowej rozpoczyna się od nadania jej właściwej domeny.  Jest to najważniejsza część internetowego adresu, pewien rodzaj wizytówki, coś, co od razu przykuwa wzrok i przez, co nasz adres może zostać zapamiętany. Jeżeli tworzymy witrynę, w celu promowania naszej firmy, musimy się postarać, aby domena zawierała jej nazwę. Jest to sposób, aby klient bez problemu znalazł naszą stronę w sieci, co jak można się łatwo domyśleć, po pewnym okresie, zacznie przynosić zyski. Jeżeli, jednak projektowanie stron traktujemy, jako hobby i projektujemy stronę, o interesującym nas temacie, dobrym pomysłem będzie umieszczenie w domenie, jakiegoś hasła, który będzie bezpośrednio oddawał treść strony, z której owy temat pochodzi, co spowoduje, że odniesie sukces w Internecie, a my poznamy mnóstwo nowych i ciekawych ludzi, którzy posiadają podobne zainteresowania. Nie ważne czy tworzymy witrynę w celach marketingowych, czy też chcemy podzielić się zainteresowaniami, trzeba pamiętać, że domena musi być krótka i w całości oddawać charakter strony.

Obecnie tworzenie własnych stron internetowych okazuje się bajecznie proste i łatwe. Internet stał się już niesamowicie popularnym narzędziem, każdy pragnąłby mieć swoją stronę internetową, aby to marzenie spełnić powstało wiele portali, które oferują pośrednictwo w tworzeniu stron. Okazuje się, że mimo początkowych trudności, nie jest to wcale skomplikowane i zajmuje bardzo mało czasu, a programy są proste w obsłudze. Właściwie każdy może się pokusić na stworzenie własnej strony www, jeśli tylko stwierdzi, że jest mu taka potrzebna. Na początek warto się zaznajomić z językiem html. Nie wszyscy jednak posiadają tą umiejętność, ponieważ wymaga to już odrobiny głębszej wiedzy, w tym temacie. Nie należy się, jednak zniechęcać! Dla wszystkich początkujących, zostały zaprojektowane specjalne szablony, które będą służyły, jako tło pierwszej samodzielnie stworzonej strony. Generalnie większość szanujących się portali, oferuje swoim użytkownikom, w ramach pomocy przy tworzeniu www, gotowe szablony i tła, dzięki którym można realizować różne tematyki.

Ważnym punktem, na który musimy zwrócić uwagę przy tworzeniu własnych stron, to transfer, jaki jest oferowany przez różne serwery. Jest jedna prosta zasada- większy transfer, oznacza więcej wejść na stronę. Przyjmuje się, że na początkującą witrynę w zupełności wystarczy około 20-40 GB transferu, musimy tylko zastanowić się ile przeciętnie osób może odwiedzać naszą stronę i czy będziemy ją rozbudowywać i udoskonalać technicznie. Nie wolno zapomnieć o zdrowym rozsądku. Możemy również natknąć się na firmy, które mamią nas nieograniczonym transferem, jednak trzeba pamiętać, że takie po prostu nie istnieją i próbują wykorzystać naiwność niedoinformowanych osób. Warto czasem zapytać o radę bardziej doświadczone osoby lub poprzeglądać fora internetowe w interesującym nas temacie. Działając samemu, jeszcze w dodatku, jako absolutny początkujący, możemy natknąć się na oszustów, którzy z łatwością wyprowadzą nas na manowce, pod płaszczykiem obietnic złotych gór. Najrozsądniej jest zdecydować się na elastyczny transfer, który można swobodnie pomniejszać i powiększać.

Każdy z portali internetowych, oferujących tworzenie stron za ich pośrednictwem, powinien mieć w swojej ofercie samouczek, dla tych mniej wykwalifikowanych Web masterów. Dobrze byłoby, gdyby funkcjonował, jako zbiór najczęściej zadawanych pytań i wskazówek dotyczących projektowania stron. Na podstawie tych informacji można sobie świetnie dać radę z zakładaniem nowych witryn, gdyż takie samouczki potrafią rozwiać główne wątpliwości, a także naprowadzić na prawidłowe rozwiązanie. Właściwie wszystkie z portali, które oferują możliwość założenia strony www mógłby zaprojektować dla początkujących Web masterów wskazówki w postaci najczęściej zadawanych pytań, a także odpowiedzi, gdyż jest to bardziej przydatne niż wszelkiego rodzaju poradniki. Próbne witryny internetowe również są udostępnione w sieci, co oznacza, że każdy przez opublikowaniem  okazać się zbyt opłacalne, chociaż powszechnie uważa się, że to właśnie te amerykańskie niosą prestiż i uznanie. Jest w tym trochę prawdy, ale to nie jest to, co powinno nas zainteresować przede wszystkim. Mimo atrakcyjnej ceny, jaką kuszą nas zagraniczne serwery, trzeba pamiętać, że odległość, która nas dzieli jest naprawdę spora i nie mamy pewności, że w najbliższym czasie one po prostu przestaną istnieć. Nigdy też nie należy inwestować w serwer niewiadomego pochodzenia.

Kiedy podjęliśmy oficjalną decyzję o opublikowaniu naszej witryny internetowej i jesteśmy przekonani, że wiemy już wszystko na ten temat. Umiemy posługiwać się językiem html, wybraliśmy odpowiedni serwer i już tylko chwile dzielą nas od publikacji. Musimy, jednak przemyśleć jeszcze jedną ważną kwestię, a mianowicie jest to umieszczenie serwerów, z których będziemy korzystać. Z pozoru niezbyt istotna sprawa ( bo przecież, co to za różnica) okazuje się, że jednak warta chwili uwagi i rozważnego zastanowienia. Szczególnie, jeżeli mamy zamiar opublikować witrynę przedstawiającą naszą firmę. Trzeba wiedzieć, że inwestowanie w zagraniczne serwery może nie  okazać się zbyt opłacalne, chociaż powszechnie uważa się, że to właśnie te amerykańskie niosą prestiż i uznanie. Jest w tym trochę prawdy, ale to nie jest to, co powinno nas zainteresować przede wszystkim. Mimo atrakcyjnej ceny, jaką kuszą nas zagraniczne serwery, trzeba pamiętać, że odległość, która nas dzieli jest naprawdę spora i nie mamy pewności, że w najbliższym czasie one po prostu przestaną istnieć. Nigdy też nie należy inwestować w serwer niewiadomego pochodzenia.